Розвиток просторового мислення у дитини

Автор: Опубліковано:

Розвинене просторове мислення потрібно в різних сферах діяльності. Наприклад, без цієї навички не обійтися архітектору, модельєру і навіть льотчику. Звичайно, батьки не можуть точно спрогнозувати, ким стане їх дитина в майбутньому, але розвинене просторове мислення точно допоможе малюкові, як в побуті, так і в професійній діяльності.

Що таке просторове мислення?

Це частина наочно-образного мислення. Іншими словами, це вміння уявляти фігури і образи, а також маніпулювати ними в уяві. Це можливість уявляти не просто квадрат, а куб, не трикутник, а піраміду, не коло, а кулю.

За просторове мислення відповідає права півкуля мозку, яка, як раз, спеціалізується на обробці інформації не в словах, а в образах і символах. Розвинута права півкуля допомагає дітям швидше починати читати, освоювати творчі професії і навіть розуміти логіку математичних дій.

Коли розвивати в дитині просторове мислення?

Тут немає якихось обмежень, навпаки, чим раніше, тим краще. Психологи радять починати з 2-3 років. Як правило, в цьому віці дитина вже може відрізняти, такі поняття, як ліво-право, далеко-близько, високий-низький, тощо.

З 4-х років малюк вже починає маніпулювати в уяві об'єктами, наприклад, задумати будиночок з конструктора і побудувати його, запам'ятати пазл, після чого зібрати його. До 7-ми років освоєння простору відбувається стрімкими темпами, тому в перших класах школи діти цілком можуть зробити прості малюнки-креслення, виділити кілька предметів, зібраних в одну картинку.

a6bea7096abc875d3e0d8cc086195085.jpeg

Як розвивати просторове мислення у дитини?

Найкраще навчання відбувається під час гри. Залучайте дитину до процесу, наприклад, за допомогою квестів, ігор на пошуки скарбу або орієнтування на місцевості. Повертаючись з магазину, запропонуйте малюкові помінятися ролями, щоб не ви, а він відвів вас додому. Якщо завдання виявилося занадто складним, розбийте шлях на відрізки, наприклад, скажіть, щоб спочатку він знайшов дорогу до пісочниці, потім до дитячого садка і т.д.

Відмінно допомагають розвивати просторове мислення такі заняття:

-             Для кожного руху об'єкта або дії придумайте жести, а потім спілкуйтесь без слів. Наприклад, покажіть як летить літак, пливе рибка, крутиться колесо і т.д.

-             Купуйте конструктори. Хлопчикам запропонуйте зібрати машинку або космічний корабель, а дівчаткам – замок для принцеси. Не варто обмежуватися тільки Лего, купуйте залізні, магнітні, дерев'яні конструктори, комбінуйте їх між собою і думайте абстрактно.

-             Зі школярами можна збирати орігамі, кубик-рубика, запропонуйте пограти в Тетріс.

-             Більш дорослим дітям можете намалювати план квартири в вигляді креслення і вказати, де захований скарб.

-             Грайте в настільні ігри: шахи, шашки, різні головоломки, квести – всі настільні ігри прекрасно розвивають просторове мислення.

-             На порталі RoZoom є цікава дисципліна «Ерудит», де підібрані завдання для дітей з 1 по 12 клас. Захоплюючі тести допоможуть розвинути логіку і навчать мислити нестандартно.

Слідкуйте за оновленнями в нашому блозі, а також підписуйтесь на соцмережі, щоб першими отримувати корисні поради про виховання дітей.